בוקר ג׳וב

יתרונות וחסרונות לגיוס בתקופת הקורונה

יתרונות וחסרונות לגיוס בתקופת הקורונה

בואו נתחיל מהשורה התחתונה יש גם יתרונות בולטים וגם חסרונות מטרידים בכל הנושא של גיוס עובדים בתקופת הקורונה, לכן נתחיל דווקא בחסרונות ואז אפרט לכם את היתרונות ונעשה סיכום.

חסרונות:

  1. אנשים צריכים עבודה, אין להם מה לאכול, זה ממש אמיתי ולא ייאמן. לכן הם מחפשים כל דבר וזה אומר שהם יסכימו להרבה עבודות ולתנאים שבעבר הם לא היו מסכימים לגביהם, אבל זה גם אומר שברגע שהמשק יחזור לנורמליות הם ילכו מייד לחפש להם עבודה אחרת, טובה יותר. המשק יכול לחזור לאיתנו בעוד מספר חודשים ואז תמצאו את עצמכם שוב בלי עובד. זה מערער את היציבות של המשאב האנושי בעסק שלכם, יהיה לזה מחיר כספי.
  2. כאשר עושים סינון בטלפון, קשה לקבל ממועמדים תשובות לגבי ציפיות שכר כי הם פשוט בייאוש, חלקם אפילו בהלם מהמצב אליו נקלעו, הם מפחדים לומר ציפיות ולפספס הזדמנות לעבודה כלשהי.
  3. חלק מהאנשים מעדיפים להיות עכשיו בבית כיוון שהמצב נעים להם, אמנם הם מקבלים רק 70% ממה שהרוויחו בחל"ת שלהם, אבל יש להם יותר זמן איכות עם הילדים וכדומה ולכן יש פחות ממי שאתם מחפשים.
  4. חלק מהאנשים אותם תיקחו לעבוד עלולים לחלות או להיות בבידוד, למרות שלא חלו כלל ואין להם שום סימפטומים – זה ללא ספק מכניס הרבה מאוד אקראיות וחוסר יציבות לכל בעל עסק בימים מטורפים אלה. אתם גם תישאו כמובן בחלק מההוצאות ימי המחלה שלהם או של בני משפחתם, אם יחטפו קורונה,  שזו הזיה בפני עצמה – איך לא עשו תיקון לחוק, ופטרו את המעסיקים מתשלום ימי מחלה על חולה מאומת בקורונה – בתוקפת המגפה המסוכנת ביותר במאה שנים האחרונות? כפי שהגדיר אותה ראש הממשלה – רק אלוהים יודע.

מעבר לתוך האתר הממשלתי "כל זכות"  חוק תשלום ימי מחלה בקורונה

5. אולי עומד לפניכם עצמאי שהעסק שלו קרס ואתם נותנים לו עבודה כשכיר. אולי הוא היה מנהל מעולה והעסק שלו הצליח, אבל כבר שישה חודשים שהוא סגור כי הענף שלו בוטל מהעולם. לא אתפלא אם הוא חש ממורמר, ולא משנה איזה תפקיד תתנו לו, הוא ירגיש בפנים שזה קטן עליו, אני לא אתאר אותו כאדם עם אמביציה פנימית עצומה להצליח בתפקיד.

אין ספק אם מסתכלים על שלל החסרונות יוצא החשק לגייס, אז בואו נעבור מהר ליתרונות העצומים של גיוס בתקופת קורונה, כי יש כאלה והם משמעותיים ביותר ונדירים. 

יתרונות:

  1. יש כמיליון מובטלים בישראל, זה אומר שמסתובבים עכשיו בשוק אלפי אלפים של אנשי מקצוע ברמה מאוד גבוהה של יכולת וניסיון והם בדיוק מי שחיפשתם כל השנים. אני מדברת על כל תפקיד כמעט ממנהלת אדמיניסטרטיבית ועד סמנכ"ל תפעול או תפקיד מקצועי כגון מהנדס מכונות או מנהל אתר בניה. הם גרים בסביבה של המשרד שלכם והם פנויים מיידית. רק קחו אותם. זהב על הריצפה!
  2. זה דיי ברור שיש כרגע יותר ביקוש מהיצע, באופן טראגי, וזה אומר שקיימים כרגע הרבה אנשי מקצוע עם הסתכלות ריאלית שיבינו שהם צריכים קצת להתפשר לגבי הבקשות שלהם. כלומר אם בימים כתיקונם הם היו דורשים גם טלפון, גם רכב צמוד, גם קרן השתלמות וגם תקציב לארוחות צהרים, היום הם יסתפקו ברכב צמוד ולא יעשו מו"מ בלתי מתפשר על הברוטו שלהם. זה שם אתכם בנקודת פתיחה נוחה יחסית מול העובד. וגם אם בעוד שנה מעכשיו הוא יתעורר ויתחיל לבקש קרן השתלמות, הרווחתם עובד מעולה שנה שלמה בלי לשלם את הקרן, אם הוא שווה לכם תשקיעו בו.
  3. אנשים למדו להעריך את העובדה שהם הולכים לעבוד. אנשים הבינו שעבודה מבצעים לא רק בשביל הכסף אלא גם עבור הנשמה. הקריירה שלהם נותנת להם שקט כלכלי אבל גם מעמד, קשרים, אקשן, סיבה לקום בבוקר, סיבה להתלבש יפה, אינטרקציה עם בני אדם, אתגרים, חוויות יוצאות דופן, פיתוח אישי, בית -נוסף לבית שלהם, שייכות, אפשרות לתרום מהכישורים שלהם, אפשרות להיות חלק ממשהו גדול מהם, אפילו להיות פשוט חלק מכלכלת ישראל ולהשפיע מהמקום הקטן שלהם על המצב כולו. ההבנה הזאת גורמת לחלק מהאנשים לבוא לעבודה ממקום אחר, גורמת להם לאהוב את השגרה של לקום בוקר וללכת לעבוד, לעשות את החלק שלהם ולהעריך את זה שיש מקום ללכת אליו, מקום ששרד את כל הטלטלה הזאת. אי אפשר להגיד את זה על כולם, אבל יש לא מעט אנשים שהבינו כמה עבודה היא משמעותית בחייו של כל אדם, וכמה לשבת בבית ולקבל כסף מהממשלה זה פשוט מדכא, לא משנה כמה כסף מקבלים. אין בזה עתיד, אין תקווה אין חלום.
  4. קיימים כמה מסלולים אותם תוכלו לבדוק באתר של משרד התעסוקה לגבי כספים שהממשלה מוכנה לתת לכם אם אתם מעסיקים עובדים, ובתנאי שאתם פוטרים את הממשלה מלשלם להם דמי אבטלה. כלומר לא בהכרח מדובר בעובדים שהעסקתם לפני הקורונה, תוכלו להעסיק עובדים אחרים ועדיין לקבל סבסוד של הממשלה על השכר שלהם שיכול להגיע לאלפי שקלים בחודשים הקרובים.

כדי לברר פרטים נוספים לגבי המענק הממשלתי לעידוד תעסוקה הכנסו לכאן   

5. אולי היה לכם בעסק עובד שכבר מזמן הרגשתם שהוא לא מתאים ולא יכולתם להביא את עצמכם נפשית לפטר אותו, אבל בפנים זה אכל אתכם. יש לכם הזדמנות נדירה עכשיו להוציא עובד לחל"ת ואז ליידע אותו שאין לכם כרגע מקום להחזיר אותו לעבודה, ולפטר אותו בידיעה שהמדינה תדאג לו יותר מחצי שנה אם יהיה צורך, ואז בזמנכם החופשי לגייס אדם חדש. זה נעשה גם במדרג עבורו, וגם במידה מסוימת זה פחות משפיל עבור עובד לעבור כזו חוויה, בזמן שמאות אלפי עובדים ברחבי המדינה עוברים את אותה חוויה במקביל, פיטורין זה באמת לא דבר נעים לשני הצדדים לכן זה נשמע קשה בתור נקודת יתרון, אבל אתם משלמים הרבה כסף על המשאב האנושי ואנשים צריכים להיות ראויים לכח שהם מקבלים מכם כעצמאיים. תקופת הקורונה מציבה הזדמנות נדירה לעשות מהלכים קשים ולא נעימים שאתם חושבים עליהם כבר הרבה זמן.

6. עם כמה שזה נשמע קלישאתי, לגייס היום עובדים זו ממש ציונות, יש במהלכים מעין אלו משהו גורלי התורם לעתיד המדינה וליכולת ההדדית שלנו לשקם את ההריסות. אם בעסק שלך קיים צורך בכח אדם נוסף, זה הזמן לממש את אותה התוכנית או רצון ולגייס לשורותיך עובד נוסף. זה תורם לא רק לכלכלת ישראל אלא למורל הלאומי ולתחושה שיחד נוכל להתגבר על כל מגפה או צרה אחרת. 

לסיכום, כפי שנכתב בתחילה יש יתרונות וחסרונות דרמתיים לגיוס בימי קורונה, כל בעל עסק יצטרך למצוא את האמת שלו בין הנקודות המפורטות לחיוב ולשלילה ולהכריע.

נאחל לכל אדם בוגר בישראל מכל הסקטורים למצוא את הדרך להשתלב במפעל הלאומי של כולנו, לתרום את חלקו ולהתחזק בעצמו, ומי ייתן ונישאר כולנו בריאים בדרך. 

דילוג לתוכן